Skóra jest narządem o największej powierzchni ze wszystkich organów, stanowiącym barierę chroniącą organizm przed niekorzystnym wpływem środowiska. Jej zewnętrzna warstwa to naskórek, pod nim położona jest skóra właściwa i tkanka podskórna. Skóra spełnia wiele ważnych funkcji: chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, drobnoustrojami i innymi patogenami oraz substancjami chemicznymi. Odpowiada za termoregulację oraz wchłanianie różnych substancji. W wieku menopauzalnym dochodzi jednak do niekorzystnych zmian w budowie i funkcjonowaniu skóry. Na stopień nasilenia zmian mają wpływają czynniki genetyczne i środowiskowe.

 

Jakie zmiany zachodzą w skórze podczas menopauzy?

 

W czasie menopauzy w skórze zaczynają dominować procesy zanikowe nad regeneracyjnymi. Ma to związek z obniżoną produkcją estrogenów, a skutek czego w naskórku dochodzi do obniżenia zdolności do podziałów komórkowych, znacznego ścieńczenia jego warstw, a nawet do zaniku. Włókna komórek naskórka zbudowane są z kolagenu. Estrogeny wpływają na połączenie skóry właściwej z naskórkiem umożliwiając przepływ substancji odżywczych między nimi. Zaburzony zostaje też proces syntezy kolagenu i włókien elastynowych w skórze właściwej, lipidów oraz innych elementów budulcowych skóry, co powoduje spadek jej napięcia i jędrności. Oprócz tego z powodu zaburzenia metabolizmu ceramidów związanego z wiekiem dochodzi do przesuszania się skóry. Wszystkie te procesy przyczyniają się do pojawiania się zmarszczek. Nasilenie powstawania skóry starczej spowodowane może być również nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV. 

 

Jak zapobiec negatywnym zmianom w skórze trakcie menopauzy?

 

Jak wiadomo, starzenie się jest procesem fizjologicznym i nieuniknionym, ale istnieją sposoby, które ten proces mogą w znacznym stopniu spowolnić. Jednym ze sposobów jest hormonalna terapia zastępcza, w skrócie HTZ. Sposób jej prowadzenia ustala lekarz. Na ogół stosuje się estrogeny w połączeniu z gestagenami lub same estrogeny (np. u kobiet po usunięciu macicy z przyczyn zdrowotnych). HTZ ma bardzo pozytywny wpływ na wygląd skóry – powoduje jej wygładzenie, wzrost elastyczności, ujędrnienie i zmniejszenie utraty wody/nawilżenie. Badania dowiodły, że po 6-miesięcznej kuracji hormonalną terapią zastępczą znacząco zwiększa się ilość włókien kolagenowych, wzrasta grubość naskórka.

Obok HTZ w niektórych przypadkach stosuje się fitoestrogenową terapię zastępczą. Fitoestrogeny to hormony pochodzenia roślinnego, które stosować można zarówno doustnie jak i w postaci kremów i maści. Aplikowane miejscowo, mają widoczny wpływ na stan skóry, regulując produkcję kolagenu i elastyny. Warto jednak zaznaczyć, że fitoestrogeny zarówno naturalne jak i syntetyczne będą miały działanie słabsze niż HTZ. Należy również pamiętać o zabiegach medycyny estetycznej i codziennej pielęgnacji skóry – stosowaniu kremów nawilżających i fotoprotekcyjnych, najlepiej wskazanych przez lekarza. Warto zwrócić uwagę na zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego – jest to naturalny składnik skóry odpowiadający za jej nawilżenie. Skin Booster, Lift Booster, molekuła młodości podawane kaniulą rozwiązują problemy związane ze starzeniem. Należy jednak pamiętać, że wszystkie zabiegi powinny być stosowane w seriach po minimum trzy zabiegi w odstępach miesięcznych. Preparaty używane do zabiegów igłą często zawierają aminokwasy, polinukleotydy I przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E czy kwas ferulowy, aby neutralizować wolne rodniki przyspieszające starzenie się skóry. Korzystne działanie w okresie jesiennym będą miały pilingi chemiczne – hydroksykwasy wpływające na złuszczanie się naskórka. Istotną rolę w poprawie wyglądu i funkcji skóry pełni też zdrowa i odpowiednio obfita w składniki odżywcze dieta oraz picie odpowiedniej ilości wody mineralnej.

Nieprawidłowe odżywianie ma znaczący wpływ na wygląd skóry, włosów i paznokci. Nie można zapominać o tym jak ważne jest nawodnienie. Minimum dwa litry wody dziennie, dzięki czemu będzie można wpłynąć także na utrzymanie prawidłowego metabolizmu. Mówiąc o wodzie, należy pamiętać o rezygnacji z plastikowych butelek, które zawierają ogromne ilości toksycznych składników. Lepiej stawiać na szklane butelki wielokrotnego użytku. Brak równowagi w odżywianiu i nawodnieniu powoduje szereg zaburzeń, jakie mogą negatywnie wpłynąć na stawy, kości i układ hormonalny. Niedobory witamin, składników mineralnych, białka, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych wpływają na pogorszenie funkcjonowania układu hormonalnego, podnoszą poziom kortyzolu we krwi, obniżają stężenie hormonu wzrostu i estrogenu. Uroda i zdrowie zaczynają gwałtownie się pogarszać.

W artykule dowiesz się:

 

Pamiętam jak ja sama, już w trakcie pracy w Happy Clinic zachorowałam na niedoczynność tarczycy i zaczęło mi brakować tytoksyny i niedoczynność kory nadnerczy i zaczęło mi brakować kortyzolu. Czułam się o 10 lat starsza, wypadały włosy, miałam obrzęki i bardzo suchą skórę. Dobrze, że sama jestem lekarzem i szybko postawiłam sobie diagnozę, ponad rok wracałam do normalnego samopoczucia.

 

Prawidłowa równowaga.

Planując codzienne żywienie nie mogłam zapomnieć o tym, jak ważne jest spożywanie lub/i suplementacja witaminy C, witamin z grupy B oraz rozpuszczalnych w tłuszczach – A, D, E, K. Ważne jest to, aby jedząc zapewnić sobie dobór odpowiednich witamin, składników mineralnych, cukrów prostych, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Niedobory jednego z tych elementów, mogą momentalnie wpływać na pogorszenie samopoczucia człowieka. I zaczynamy się rozsypywać jak domek z kart.

 

Zabiegi medycyny estetycznej.

Istnieją także zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, jakie będą miały pozytywny wpływ na wygląd człowieka. Wśród nich można wymienić:

  • mezoterapia igłowa,( dowiedź się więcej z tego artykułu)
  • biostymulacja,
  • zabiegi na bazie kwasu polimlekowego,
  • nici rewitalizujące,
  • wypełnienie kwasem

Ważna jest także odpowiednia ilość. To właśnie w trakcie nocnego odpoczynku organizm regeneruje się w najlepszy sposób, dzięki czemu będzie można cieszyć się nieskazitelnym wyglądem.

 

Osiem zasad prawidłowego odżywiania.

Żadne zabiegi medycyny estetycznej nie będą w stanie przynieść oczekiwanego efektu, jeżeli nie zostaną wprowadzone do codziennego funkcjonowania zasady prawidłowego odżywiania. Jest ich łącznie sześć.

 

Woda dla organizmu.

Jej znaczenie należy podkreślać po wielokroć dla organizmu, ponieważ reguluje ona funkcjonowanie nie tylko układu hormonalnego, ale także pokarmowego i metabolizmu. W szczególności w okresie letnim, gdzie organizm traci większe ilości wody. Nie można zapomnieć o tym, że utrata z organizmu ponad 20% objętości wody może nieść ze sobą nie tylko złe samopoczucie, ale także śmierć.

 

Codzienna porcja witamin

Może ona być dostarczana dzięki warzywom i owocom, które powinno spożywać się każdego dnia. To właśnie one są tak ważną podstawą piramidy Maslowa. Witaminy uczestniczą w funkcjonowaniu praktycznie wszystkich układów hormonalnych każdego dnia. Można je znaleźć także w oleju lnianym i rzepakowym, rybach morskich, gdzie ma się także do czynienia z cennym omega3.

 

Składniki mineralne

Ma się z nimi do czynienia najczęściej w produktach spożywczych, jakie nie są wysoce przetworzone. Produkty pełnoziarniste nieoczyszczone są ich bogatym źródłem. Ważne jest to, aby podczas planowania posiłków zadbać o prawidłowy stosunek sodu do potasu i magnezu do wapnia. 

Cukry proste. Mogą one być obecne. Jednak lepiej postawić na zdrowe owoce, a nie na ciasteczka, batoniki i inne słodycze, jakie mają negatywny wpływ nie tylko na ilość kalorii, ale także na wygląd skóry, paznokci i włosów. To właśnie duże ilości czekolady mogą powodować niekorzystne zmiany skórne występujące w obrębie twarzy.

 

Przeciwutleniacze

Czyli tzw. antyoksydanty. Najpopularniejszym jest witamina C, której duże ilości można znaleźć w cytrusach. Chlorofil, betalaniny, katechiny, antocyjany i alkaloidy mają także istotne znaczenie w prawidłowym żywieniu każdej osoby. Nie można zapomnieć o witaminie A i E.

 

Białko

Człowiek potrzebuje 1g białka na kg masy ciała, aby móc doprowadzić do prawidłowej regeneracji. Jego źródło można znaleźć w chudym mięsie, gdzie nie brakuje także miedzi, żelaza oraz witaminy B12, jakie są ważne dla organizmu człowieka. Białko w dużej ilości można znaleźć także w produktach nabiałowych oraz w jajkach.

 

Aktywność fizyczna

Jest bardzo ważna dla utrzymania prawidłowego wyglądu. Dieta daje 70% sukcesu. Te 30% to ruch, który może przybierać najróżniejszą formę. Tak samo ważny jest również spokój psychiczny, jaki potrzebny jest w szczególności osobom, jakie są po zabiegach medycyny estetycznej. Osoby, które wiedzą jak ważny jest ruch i prawidłowe żywienie, często wykorzystują koktajle odżywcze, jakie mają pozytywny wpływ na zdrowie.

logo kliniki Happy Clinic

dr Iwona Manikowska

ekspert medyczny portalu Liderzy Innowacyjności