Skóra, która jest największym ludzkim organem, podatna jest na wpływy wielu czynników – zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych. Kiedy pojawiają się na niej zmiany, zaczynamy szukać przyczyn w warunkach otoczenia, w którym przebywamy, kosmetykach, jakich używamy, czy też w naszej diecie. Warto jednak wiedzieć, że wpływ na wygląd skóry mogą mieć zaburzenia w naszej gospodarce hormonalnej. I to właśnie oddziaływaniu hormonów na to, co widzimy w lustrze, chcę poświęcić dzisiejszy artykuł. 

Co to są hormony?

Te wytwarzane przez gruczoły dokrewne substancje chemiczne są swego rodzaju nośnikami informacji. Przemieszczając się w krwioobiegu, zapewniają one komunikację między przysadką mózgową a wszystkimi narządami w ciele człowieka. Ich zadanie polega na regulowaniu i koordynacji procesów zachodzących w tkankach i komórkach. Funkcja ta przekłada się na to, jak działa nasz organizm, jak się zachowujemy i jak wyglądamy. Hamują one lub pobudzają działanie wielu narządów, a kiedy na skutek choroby zakłócą ich pracę, pojawia się szereg różnorodnych objawów, również w obrębie skóry. 

Ponieważ mimo ogromnego rozwoju wiedzy w tej dziedzinie, działanie hormonów nie zostało jeszcze do końca opisane, diagnostyka i leczenie zaburzeń związanych z nieprawidłową gospodarką hormonalną nie należą do łatwych. 

Hormony, które wpływają na wygląd skóry. 

Wiedza o tym jakie hormony wpływają na skórę to niezbędnik każdego pacjenta kliniki medycyny estetycznej.

Wpływ hormonów na kondycję skóry może być spowodowany zarówno długotrwałymi, poważnymi zaburzeniami, wywołującymi głębokie zmiany skórne, jak i chwilowymi odchyleniami, jak na przykład stres, który wywołuje przejściowe niedoskonałości. Do hormonów wykazujących bezpośrednie oddziaływanie na nasz wygląd należą:

  • estrogen i progesteron – żeńskie hormony płciowe, które gwarantują gładki i zdrowy wygląd skóry, w przypadku zaniżenia ich poziomu (np. menopauza), skóra traci elastyczność i wykazuje tendencję do powstawania, pogłębiania i utrwalania się zmarszczek 
  • androgeny – męskie hormony sterydowe, które wpływają na występowanie owłosienia oraz na jakość naskórka. Nadmierna ilość androgenów powoduje pogrubienie i szorstkość skóry, wypadanie włosów na głowie, silniejszy porost włosów w miejscach, gdzie byśmy sobie tego raczej nie życzyli. Hiperandrogenizm jest również jedną z przyczyn występownia trądziku
  • testosteron – męski hormon płciowy, którego zmiany poziomu odpowiedzialne są za powstawanie trądziku
  • melatonina – hormon snu wpływający również na pigmentację skóry, zaburzenia w jej wydzielaniu mogą być przyczyną występowania przebarwień i odbarwień skóry 
  • HGH hormon wzrostu nadający skórze gładkość i elastyczność
  • prolaktyna – hormon przedniego płata przysadki mózgowej. Podwyższony poziom prolaktyny odpowiada za występowanie trądziku. Bardzo proszę moje pacjentki przed menopauzą o wykonywanie badania poziomu prolaktyny w 21 dniu cyklu miesiączkowego.

 

Choroby endokrynologiczne a wygląd skóry.    

Kiedy gospodarka hormonalna szwankuje, rozwijają się jednostki chorobowe, których objawami są często zmiany skórne, mające znaczny wpływ na nasz wygląd. Jeśli zgłaszacie się do gabinetu medycyny estetycznej, lekarz powinien przeprowadzić z Wami szczegółowy wywiad na temat hormonów.

W przypadku nadczynności tarczycy do czynienia mamy z zaczerwienieniem twarzy i szyi oraz zwiększoną potliwością skóry. Przy niedoczynności tarczycy skóra się łuszczy, jest zimna i sucha, pojawia się efekt brudnych łokci i kolan. Choroba Addisona spowodowana niedoczynnością choroby nadnerczy wywołuje brunatny odcień skóry i błon śluzowych. Z kolei zespół Cushinga (nadczynność kory nadnerczy spowodowana nadmiarem kortyzolu) powoduje rozstępy, obrzęki, trądzik, zaczerwienienie skóry, przyczynia się do powstawania siniaków i nadmiernego wzrostu niechcianego owłosienia

Zaburzenia w wydzielaniu i działaniu insuliny, których efektem jest cukrzyca, również mają wpływ na naszą skórę – cukrzycy towarzyszy często dermatopatia cukrzycowazmiany plamisto-grudkowe w kolorze jasno bądź ciemnobrunatnym, które zanikając, pozostawiają po sobie przebarwienia i blizny. W przypadku cukrzycy występuje również suchość i swędzenie skóry, grzybice i spowolnione gojenie się ran. 

Spowodowanej nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu akromegalii towarzyszą ciastowata konsystencja skóry, zwiększona ilość gruczołów łojowych i tłuszczowych oraz włókniaków. Zdarzają się też blizny w obrębie owłosionej skóry głowy i rogowacenie naskórka.  

Obserwujcie swoją skórę, ponieważ z jej wyglądu możemy wywnioskować, czy nasze hormony pozostają w harmonii, czy też dochodzi do zaburzeń w ich działaniu, prowadzących nie tylko do pogorszenia wyglądu, ale również do poważnych chorób. Jeśli coś Was nas coś zaniepokoi – koniecznie zwróćcie się do lekarza w Happy Clinic.

Powiedz mi co sądzisz o artykule?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszam do Happy Clinic.

Przejdź do Happy Clinic 🙂

Zadzwoń i umów się na wizytę tel:  +48 513 102 152

logo kliniki Happy Clinic

dr Iwona Manikowska

ekspert medyczny portalu Liderzy Innowacyjności