Co to jest skóra?
Skórę najczęściej postrzegamy tylko poprzez jej zewnętrzną warstwę, która pokrywa nasze ciało, tzw. naskórek. Tworzy go zrogowaciały nabłonek, zastępowany przez coraz to nowe komórki wytwarzane przez drugi główny element skóry tzw. skórę właściwą.
Skóra właściwa składa się z tkanki łącznej, w której znajdują się tak ważne dla urody włókna kolagenowe oraz elastyny – składnika odpowiedzialnego za młody wygląd, dzięki któremu nasza skóra może się rozciągać i nadal pozostawać jędrna i sprężysta. W skórze właściwej znajdują się również gruczoły łojowy i potowy, mieszek włosowy oraz naczynia krwionośne.
Funkcje skóry.
Wszyscy wiemy, że skóra chroni nas przed działaniem środowiska zewnętrznego. To dzięki niej czujemy, a więc jest pośrednikiem w przekazywaniu bodźców dotykowych. Zapewne zwróciliście uwagę, iż wraz z ochłodzeniem na jej powierzchni tworzy się tzw. gęsia skórka – to nic innego jak naturalna termoregulacja. Poza tym skóra bierze udział w gospodarce witaminowej, tłuszczowej i wodnej organizmu.
Rodzaje skóry twarzy.
Posiadając podstawowe informacje o skórze, możemy wyróżnić skórę suchą, tłustą i mieszaną. Pierwsza z nich powstaje w skutek niedoczynności występujących w skórze właściwej gruczołów łojowych, druga z kolei wiąże się z ich nadmiernym wydzielaniem. Skóra mieszana jest połączeniem dwóch wymienionych typów.
Obok powyższych typów możemy wyróżnić jeszcze:
skórę wrażliwą – bardzo delikatną i agresywnie reagująca na wszelkie zmiany,
skórę naczynkową – charakteryzującą się dużą skłonnością do pękania naczynek i wrażliwością na zmiany temperatury,
skórę odwodnioną – która zatraciła zdolność zatrzymywania wody, co przyczynia się do szybkiego powstawania zmarszczek.
Odżywianie skóry.
We wnętrzu skóry dokonuje się intensywna przemiana materii. Komórki skóry nieustannie przetwarzają substancje energetyczne, budulcowe i pomocnicze, które dostarczane są za pomocą krwi. Od pracy komórek skóry zależy powstanie nowych tkanek, a zatem budowa i regeneracja skóry, jej wytrzymałość i szczelność, jak również uroda i zdrowie skóry.
Według najstarszej chińskiej medycyny, wygląd, zdrowie skóry oraz całego organizmu w największym stopniu zależy od tego jak się odżywiamy i czy prowadzimy zdrowy tryb życia. Współczesna medycyna przyjmuje do wiadomości ten punkt widzenia i coraz większą wagę przywiązuje nie tylko do nowoczesnych kosmetyków, chirurgii plastycznej itp., ale i do witamin, minerałów oraz innych składników odżywczych niezbędnych skórze. Ponadto kondycja skóry w dużym stopniu zależy od odpowiedniej ilość wody w swoim składzie (ok. 10–15%). To właśnie dlatego zdrowie skóry jest tak ważne. Skóra dobrze odżywiana jest zdrowa i piękna. Jeśli prowadzisz niezdrowy tryb życia z pomocą przychodzi medycyna estetyczna, możesz poddać się zabiegowi z koktajlem aż 59 witamin i minerałów NCTF Filorgi i krzemu aktywnego RRS Silisorg, który aż 1000-krotnie zwiększa syntezę kwasu hialuronowego.
Skóra vs. promieniowanie UV.
Promieniowanie optyczne, w tym również promieniowanie UV, jest ważnym czynnikiem środowiska, niezbędnym do prawidłowego rozwoju i działalności człowieka. Jednak jego nadmiar powoduje wiele niekorzystnych skutków biologicznych. Podstępnie niszczy skórę. Skutki, na początku mało widoczne kumulują się i nawarstwiają. Szczególnym zagrożeniem jest promieniowanie typu UVA i UVB (ultrafiolet). Długotrwała ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe typu UV prowadzi do tzw. starzenia świetlnego – charakterystycznych i kumulujących się zmian w obrębie skóry właściwej i naskórka oraz zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów skóry. Nadmiar promieniowania słonecznego UVA i promienie podczerwone (czynnik termiczny) prowadzą także do uszkodzenia podskórnych naczyń krwionośnych i zaburzeń ukrwienia skóry. Ściany naczyń krwionośnych stają się cieńsze, a ich światło węższe. Liczba naczyń krwionośnych wyraźnie zmniejsza się. Pogarsza to odżywianie skóry i włosów drogą krwi.
Skóra i silne mrozy.
Ciężkie odmrożenia zagrażają nieodwracalnym uszkodzeniem. Odmrożenie to miejscowe uszkodzenie skóry powstające wskutek działania niskiej temperatury. W zależności od stopnia odmrożenia pojawia się trwałe lub przemijające uszkodzenie skóry i tkanek podskórnych. W ciężkich przypadkach, przy głębokim zamrożeniu tkanek, może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia głębiej leżących naczyń krwionośnych, mięśni i tkanki nerwowej. Miejscami szczególnie narażonymi na odmrożenie są: nos, uszy, policzki oraz palce rąk i stóp. Dlatego też istotna jest pielęgnacja skóry zimą.
Choroby skórne.
Pokrzywki, uczulenia, egzemy, łuszczyca, grzybice, odbarwienia (np. bielactwo), trądzik, atopowe zapalenie skóry i itp. nabyte lub genetycznie uwarunkowane choroby upośledzają wygląd skóry. Szczególnie uciążliwe są pokrzywki i wysypki powstałe wskutek uczulenia na owoce, chemikalia domowe i leki. Pojawiają się wówczas: ropne krosty, obrzęk naczynioruchowy, stan zapalny, świąd itp. Podobnie dotkliwe są egzemy. U osób uczulonych wskutek ukąszeń owadów powstają zapalne odczyny alergiczne upośledzające zdrowie skóry i jej wygląd.
Złośliwe nowotwory skóry np. czerniak odznaczają się szybkim wzrostem oraz tendencją do tworzenia przerzutów odległych. Czynnikami ryzyka rozwoju tego groźnego nowotworu są m. in: czerniak występujący u innego członka rodziny, poparzenia słoneczne w dzieciństwie, drażnienie znamion barwnikowych i jasna karnacja.
Urazy mechaniczne skóry.
Zmiany skórne w postaci otarć, sińców, wybroczyn, czy niewielkich krwiaków są częste i towarzyszą nam przez całe życie. Powstają w wyniku urazów i stłuczeń, ale też po zastrzykach, czy wkłuciach dożylnych. Nie są szczególnie groźne dla zdrowia i skóry. Czasami są jednak dokuczliwe, a źle leczone mogą zostawić bliznę. Przykładowo duża powierzchnia otarcia, która nie jest dokładnie oczyszczona łatwo ulega zakażeniom ropnym. Przedłuża to czas gojenia oraz może prowadzić do powikłań ogólnych i skórnych. W krwiaku „wylana” do tkanek krew powoduje zmianę koloru miejsca urazu, z ciemnogranatowego przez odcienie brązu do żółtego. Dodatkowo skutki uderzenia uwalniają liczne mediatory zapalenia, co skutkuje lokalnym stanem zapalnym, obrzękiem i bólem. Duże krwiaki wymagają skonsultowania się z chirurgiem.
Niewielkie rany cięte (skaleczenia) i otarcia możemy zdezynfekować i opatrzyć w domu przy pomocy opatrunków z domowej apteczki. Proces gojenia, polegający na odrastaniu tkanki właściwej lub zabliźnianiu się ubytku włóknami kolagenowymi, zależy od głębokości i długości nacięcia skóry.
Bardzo dokuczliwe dla skóry są oparzenia. Objawami oparzeń 2 stopnia są pęcherze skórne, obrzęki i częściowa martwica naskórka. Oparzenia takie są bolesne. Poprzez uszkodzoną skórę do wnętrza organizmu, wraz z brudem, mogą dostać się bakterie chorobotwórcze. Rana oparzeniowa goi się długo, przez kilka tygodni. Gdy obejmuje skórę właściwą może pozostawić widoczne blizny.
Zaburzenia hormonalne. Rola witamin i minerałów.
Na stan skóry i włosów duży wpływ ma wiek i związana z nim aktywność hormonalna. Zaburzenia hormonalne zagrażają jej wyglądowi. Za młodu, w czasie burzy hormonalnej pokwitania skórze zagraża trądzik młodzieńczy. Dzieje się tak, dlatego, że hormony wywołujące pokwitanie pobudzają również gruczoły łojowe skóry. Odpowiedzialne za to są hormony męskie tzw. androgeny, które obecne są nie tylko u chłopców, ale również u dziewcząt.
To, że skóra żywo reaguje na hormony widać szczególnie u kobiet w okresie postmenopauzalnym (ok. 50 roku życia). Wtedy wskutek procesów starzenia się zakodowanych w genach ustaje wydzielanie hormonów żeńskich. Deficyt estrogenów i progesteronu we krwi powoduje gwałtowne pogorszenie się właściwości skóry. W ciągu kilku lat dochodzi do nadmiernej suchości i wiotkości. Skóra po prostu się starzeje. Słabnąca aktywność hormonalna i zaburzenia metaboliczne zmniejszają wytwarzanie kolagenu warunkującego jej regenerację, zdrowie i urodę. Pogarsza się również jelitowe wchłanianie witamin, biopierwiastków i antyoksydantów, a jeżeli skóra nie otrzymuje tego, co jest jej potrzebne, to staje się zbyt sucha i cienka. Pojawiają się zmarszczki, rozstępy i cellulit.
Zdrowie skóry, jej wygląd, a także ogólnie nasze zdrowie zależy w wielkim stopniu od tego jak się odżywiamy oraz czy prowadzimy zdrowy tryb życia. Współczesna medycyna estetyczna coraz większą wagę przywiązuje nie tylko do supernowoczesnych kosmetyków i chirurgii plastycznej, ale również do witamin, minerałów i innych składników odżywczych niezbędnych skórze.
Od czego zależy zdrowie skóry? – podsumowanie.
Wygląd skóry odzwierciedla zarówno ogólny stan zdrowia, jak też jest bezpośrednią reakcją na czynnik chorobowy. Skóra reaguje żywo na alergeny, niektóre infekcje zakaźne, zaburzenia metaboliczne i hormonalne, zatrucia itp.
Kiedy jednak omijają nas poważne choroby, urazy i nie nadużywamy opalania się, to zdrowie i uroda skóry zależy głównie regularnej pielęgnacji przy pomocy zabiegów medycyny estetycznej wybranych przez kompetentnego lekarza.
doma
O skórę należy dbać już w młodym wieku 🙂
Renatka
Bardzo fajny tekst! Zdecydowanie warto dbać o swoją skórę, żeby wyglądała pięknie na stare lata. 😀
iwonamanikowska
Dziękujemy 🙂