Chociaż wiele osób słyszało o toksynie botulinowej, nie wszyscy zdają sobie do końca sprawę z tego, czym jest ta substancja, jakie jest jej działanie oraz potencjalne zalety i ryzyko związane z regularnym stosowaniem. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o botulinie wyjaśnia Iwona Manikowska lekarka medycyny estetycznej z Happy Clinic Warszawa.


Toksyna botulinowa to neurotoksyna produkowana przez bakterię Clostridium botulinum. Zaczęto ją stosować w różnych dziedzinach medycyny w latach 60. XX wieku. A niemal 20 lat później zauważono, że ma korzystne działanie również w celach estetycznych, co dało początek jej ogromnej popularności.

Co powoduje toksyna botulinowa?

Mechanizm działania toksyny botulinowej opiera się o blokowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego w miejscu wstrzyknięcia. Substancja hamuje uwalnianie acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za skurcz mięśni. W efekcie ulegają one tymczasowemu i całkowicie odwracalnemu paraliżowi.

Dzięki takiemu działaniu botulina znalazła szerokie zastosowanie m.in. w neurologii, okulistyce, urologii, ginekologii, a także medycynie estetycznej. Używa się jej w bardzo małych, kontrolowanych dawkach.

Jakie jest zastosowanie toksyny botulinowej w medycynie estetycznej?

Najbardziej znane zastosowanie toksyny botulinowej to redukcja zmarszczek mimicznych, takich jak kurze łapki, zmarszczki na czole czy lwia zmarszczka między brwiami. Kiedy botulina zostanie wstrzyknięta w określone mięśnie, dochodzi do ich tymczasowego porażenia. Są one zrelaksowane i nie mogą się kurczyć, co skutkuje wygładzeniem zmarszczek na znajdującej się nad nimi skórze.

Nie jest to jedyne zastosowanie toksyny botulinowej w klinikach medycyny estetycznej. Substancja ta jest również stosowana w leczeniu:

  • nadpotliwości,
  • bruksizmu,
  • przewlekłych migren.

Jak długo utrzymuje się efekt toksyny botulinowej?

Efekty zabiegu z użyciem toksyny botulinowej utrzymują się zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy. Czas trwania efektów zależy od indywidualnych cech pacjenta, takich jak m.in. wiek, stan skóry oraz poziom aktywności mięśniowej.

Czy iniekcje toksyny botulinowej trzeba powtarzać?

Chociaż nie ma konieczności powtarzania zabiegów, aby utrzymać efekt wygładzonej skóry, zaleca się przeprowadzanie zabiegów co 4–6 miesięcy. Regularne powtarzanie iniekcji pomaga utrzymać stały rezultat oraz zapobiega powrotowi zmarszczek. O tym, jak często należy poddawać się zabiegowi z botuliną decyduje lekarz medycyny estetycznej.

Czy toksyna botulinowa migruje?

Jednym z częstych pytań jest to, czy toksyna botulinowa może migrować z miejsca wstrzyknięcia do sąsiadujących struktur. Faktem jest, że botulina działa wyłącznie w obszarze iniekcji. Trafia dokładnie tam, gdzie chcemy i rozluźnia wybrane mięśnie. Problem pojawia się, gdy zostanie nieprawidłowo podana, co może skutkować porażeniem innych mięśni i znacznie wpłynąć na mimikę.

Czy toksyna botulinowa uszkadza nerwy?

Toksyna botulinowa działa poprzez tymczasowe blokowanie sygnałów nerwowych, ale nie powoduje trwałego uszkodzenia nerwów. Efekty zabiegów z botuliną są tymczasowe. Po zaprzestaniu iniekcji przewodnictwo nerwowo-mięśniowe zostaje przywrócone, a wraz z nim normalna funkcja mięśni.

Co dzieje się z toksyną botulinową po latach stosowania?

Toksyna botulinowa nie gromadzi się w organizmie – nawet po latach regularnego stosowania. Jest ona metabolizowana i wydalana z organizmu. Warto jednak pamiętać, że regularne stosowanie może w pewnym stopniu osłabić mięśnie, co sprawia, że powrót do ich normalnej aktywności zajmuje nieco więcej czasu (wydłuża się efekt botuliny).

Co to jest botulina full face?

Botulina full face to zaawansowana technika iniekcji toksyny botulinowej, która obejmuje wiele obszarów twarzy w czasie jednej sesji. Celem jest uzyskanie bardziej naturalnego i harmonijnego efektu ogólnego odmłodzenia, a nie zredukowania tylko pojedynczych zmarszczek.

Jakie są przeciwwskazania do toksyny botulinowej?

Chociaż zabiegi z użyciem toksyny botulinowej są uznawane za bezpieczne, nie mogą być wykonywane u wszystkich osób. Przeciwwskazania do botuliny to:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • alergia na składniki preparatu,
  • choroby układu mięśniowo-nerwowego,
  • choroby układu sercowo-naczyniowego,
  • choroby autoimmunologiczne i nowotworowe,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • infekcje i stany zapalne skóry w miejscu planowanej iniekcji.

Przed zabiegiem z toksyną botulinową obowiązkowa jest konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej w celu wykluczenia przeciwwskazań.

Czy toksyna botulinowa boli?

Wstrzyknięcie toksyny botulinowej może powodować pewien dyskomfort, co jest spowodowane wprowadzeniem igły w tkanki. Wszystko zależy jednak od indywidualnego progu bólu. W razie potrzeby, lekarz może zastosować krem znieczulający przed zabiegiem.

Czy toksyna botulinowa przyspiesza starzenie?

Toksyna botulinowa nie przyspiesza ani nie spowalnia procesów starzenia. Regularne stosowanie botuliny pomaga w utrzymaniu młodszego wyglądu poprzez wygładzenie zmarszczek. Po zaprzestaniu iniekcji skóra wraca do stanu sprzed zabiegu.

Czego nie można robić po toksynie botulinowej?

Po zabiegu z użyciem botuliny nie należy:

  • dotykać ani masować miejsc wstrzyknięcia substancji,
  • schylać głowy i leżeć na płasko (przez kilka godzin po iniekcji)
  • spożywać alkoholu (przez minimum 24 godziny),
  • korzystać z gorących kąpieli lub sauny (przez minimum 24 godziny),
  • opalać się naturalnie i w solarium (przez minimum 24 godziny),
  • wykonywać intensywnej aktywności fizycznej (przez minimum 24 godziny).

Stosowanie się do powyższych zaleceń po zabiegu z użyciem toksyny botulinowej pozwala na uzyskanie optymalnego efektu, utrwalenie rezultatów oraz zmniejszenie ryzyka powikłań.

Jakie są skutki uboczne toksyny botulinowej?

Po zabiegu z użyciem toksyny botulinowej mogą pojawić się niewielkie zasinienia, zaczerwienienie i obrzęk, które są związane z iniekcją. Inne skutki uboczne botuliny to m.in. osłabienie mięśni, zaburzenia mimiki, opadanie powiek, problemy ze wzrokiem. Powikłania te występują rzadko, a ich ryzyko jest znacznie ograniczone, jeżeli zabieg przeprowadza doświadczony i odpowiednio wykwalifikowany lekarz.

Ile kosztuje toksyna botulinowa w Warszawie?

To, ile kosztuje zabieg z użyciem toksyny botulinowej w Warszawie zależy od kilku czynników – a w szczególności obszaru iniekcji oraz ilości użytej substancji.
Osoby zainteresowane wykonaniem zabiegów z toksyną botulinową w Warszawie mogą skorzystać z oferty Happy Clinic. Nasza klinika medycyny estetycznej oferuje nie tylko zabiegi odmładzające, ale także leczenie nadpotliwości i bruksizmu. Zapisy na konsultacje przyjmowane są telefonicznie pod numerem: +48 513 102 152.

logo kliniki Happy Clinic

dr Iwona Manikowska

ekspert medyczny portalu Liderzy Innowacyjności