Zabieg odmładzający lub poprawiający kondycję skóry to jedno, ale tak naprawdę bardzo dużo zależy od rekonwalescencji i stosowania się do zaleceń lekarza. Odpowiednie postępowanie po wizycie w klinice medycyny estetycznej pozwala uniknąć powikłań i wzmocnić efekt zabiegu. Daj swojej skórze czas na regenerację i zobacz, co się stanie.

Dlaczego rekonwalescencja po zabiegu medycyny estetycznej jest ważna?

Zabiegi medycyny estetycznej prowadzą do niewielkich uszkodzeń w wewnętrznych warstwach skóry, czego efektem jest mobilizacja komórek do rozpoczęcia intensywnych procesów regeneracyjnych, a co za tym idzie pobudzenie syntezy kolagenu i elastyny. W taki sposób działa m.in. laser frakcyjny CO2, peeling chemiczny, czy VPL Ultra Plus. Mikrouszkodzenia są niewidoczne na zewnątrz, jednak nie oznacza to, że tkanki nie potrzebują się zagoić.

Podobnie jest w przypadku zabiegów odmładzających z użyciem botuliny lub kwasu hialuronowego. Przy soft liftingu, wypełniaczach i niciach liftingujących można użyć nowoczesnych preparatów, dzięki czemu pacjent może od razu wrócić do swoich zajęć. Jednak warto dać skórze czas na przyzwyczajenie się do zmian.

Rekonwalescencja po zabiegach medycyny estetycznej to tylko 7-14 dni, które mają wpływ na kolejne kilka lat. Nie jest ona wymagająca – wystarczy odpowiednio pielęgnować skórę (co przecież i tak robimy codziennie) oraz powstrzymać się od kilku nawyków (można zastąpić je inną aktywnością. Rekonwalescencja po zabiegu medycyny estetycznej to:

  • prawidłowe gojenie się skóry,
  • minimalne ryzyko powikłań,
  • minimalne ryzyko zakażenia,
  • świeży i naturalny wygląd.

Regeneracja a efekt

Warto pamiętać także, że rekonwalescencja po zabiegu wpływa na jego efekt. Nawet najbardziej doświadczony lekarz nie pomoże, jeżeli prosto z kliniki udamy się na solarium, basen lub nie będziemy oczyszczać i nawilżać skóry. Musimy pamiętać, że wiele zależy od nas samych i działań, które świadomie podejmujemy.

Dobrze zagojona skóra, która miała czas na to, żeby się zregenerować odwdzięcza się pięknym wyglądem, co tylko potęguje efekt zabiegu odmładzającego lub rewitalizującego. Ponadto zachowanie czasu rekonwalescencji sprawia, że efekty utrzymują się zdecydowanie dłużej. Warto, czyż nie?

Jak dbać o skórę po zabiegu medycyny estetycznej?

Dokładne zalecenia po zabiegu medycyny estetycznej przekazuje lekarz podczas wizyty. Warto wówczas dopytać go o to, co jest niejasne lub budzi wątpliwości. Listę pytań można przygotować już w domu.

Bezpośrednio po zabiegu na twarzy może być widoczne zaczerwienienie lub lekki obrzęk, a skóra staje się napięta, przesuszona i nadmiernie się łuszczy. Jest to sytuacja zupełnie normalna, a objawy ustępują po kilku-kilkunastu godzinach. W tym czasie bardzo ważne jest, aby dodatkowo nie podrażnić skóry.

Rekonwalescencja po zabiegach medycyny to:

Zachowanie czystości

Skóra, która została poddana zabiegowi w klinice medycyny estetycznej powinna być chroniona przed zanieczyszczeniami. Ich wniknięcie w tkanki może skutkować rozwinięciem się zakażenia, które trudno się goi. Na twarz po zabiegu lepiej nie nakładać makijażu (chyba że mineralny), a także unikać dotykania skóry palcami.

Właściwa pielęgnacja

Skórę po zabiegu estetycznym trzeba odpowiednio pielęgnować. Rano i wieczorem należy oczyszczać ją delikatnymi kosmetykami oraz nawilżać. Zazwyczaj lekarz medycyny estetycznej wskazuje, które preparaty warto używać, aby przyspieszyć regenerację i nie zaburzyć procesu gojenia.

Należy zrezygnować z tych kosmetyków, które zawierają w sobie substancje mogące przyczynić się do podrażnienia skóry. Są to przede wszystkim konserwanty, alkohol, parabeny, sztuczne barwniki i inne składniki chemiczne.

Ochrona przed słońcem

Po każdym zabiegu medycyny estetycznej należy chronić skórę przed działaniem promieni słonecznych. W tym celu należy stosować kremy z filtrem UV – są one oznaczone symbolem SPF. W bardzo słoneczne dni można osłaniać się ubraniem lub większość czasu spędzać w zacienionych miejscach.

Osobną kwestią jest korzystanie z solarium. To także jest niewskazane. Lampy stosowane w urządzeniach do opalania także emitują promienie UV i są bardzo szkodliwe dla skóry. Na kilka tygodni warto zrezygnować również z opalania natryskowego. 

Unikanie intensywnego wysiłku

Po zabiegu na twarz warto powstrzymać się od intensywnego wysiłku fizycznego. Jest to zalecane przede wszystkim po zabiegach z użyciem botuliny. Wówczas niewskazane jest nadmierne schylanie się i utrzymywanie głowy przez dłuższy czas w jednej pozycji.

Poza tym warto na pewien czas zrezygnować z wykonywania innych zabiegów: peelingu, laseroterapii, mikrodermabrazji, makijażu permanentnego itp. O terminie ich przeprowadzenia powinien zdecydować lekarz lub inny specjalista, który zajmuje się ich wykonywaniem.

Czym grozi brak rekonwalescencji po zabiegach estetycznych?

Brak rekonwalescencji po zabiegach medycyny estetycznej grozi poważnymi konsekwencjami. Najczęściej efekt utrzymuje się krócej lub jest niezadowalający. Jednak może się zdarzyć także, że dojdzie do zakażenia i zaburzenia procesu gojenia się, co skutkuje:

  • powstaniem nieestetycznych przebarwień,
  • uszkodzeniem skóry,
  • pojawieniem się blizn,
  • nienaturalnym wyglądem,
  • pogorszeniem kondycji skóry.

Wszelkie dolegliwości, które pojawią się po zabiegu należy skonsultować z lekarzem. Uwagę powinny zwrócić przede wszystkim utrzymujący się obrzęk, tkliwość skóry i silne pieczenie.