Choroba wywołana przez nowego koronawirusa dotyczy przede wszystkim układu oddechowego. Stąd najczęściej zgłaszanymi objawami są: suchy kaszel i problemy z oddychaniem, a także podwyższona temperatura ciała i ogólne osłabienie organizmu. Jednak coraz częściej pojawiają się doniesienia o tym, że u części osób infekcja przebiega w nieco inaczej. Jakie są nietypowe objawy koronawirusa?

Utrata smaku i węchu

Utrata węchu i smaku to nietypowe objawy koronawirusa, które mogą występować nawet u 60% osób zakażonych SARS-CoV-2. Należy pamiętać, że nie zawsze towarzyszą im inne oznaki infekcji, co nie oznacza, że taka osoba nie przenosi patogenu na innych. Dolegliwości pojawiają się nagle i ustępują całkowicie po kilku lub kilkunastu dniach.

Objawy neurologiczne

Za objawy neurologiczne koronawirusa uważa się przede wszystkim zawroty i bóle głowy, które zgodnie z badaniem opublikowanym w The Lancet zgłosiło 8% pacjentów. Do tego mogą dojść: zaburzenia koncentracji, wyczerpanie, dezorientacja i apatia. W poważniejszych przypadkach dochodzi do zmian osobowości, drgawek, a nawet zaburzeń świadomości. Doniesienia o tym, że koronawirus atakuje układ nerwowy dochodzą z wielu krajów, w których jest bardzo duża liczba przypadków.

Istnieje wiele hipotez na temat tego, jak dochodzi do zakażenia układu nerwowego. Przypuszcza się, że patogen może pokonywać barierę krew-mózg u osób, które znajdują się w bardzo złym stanie. Inną możliwą przyczyną jest zajęcie nerwów obwodowych, które kontaktują się ze środowiskiem zewnętrznym – np. tych które służą do odbioru bodźców węchowych, a więc znajdują się w jamie nosowej.

Problemy ze strony układu pokarmowego

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego przy koronawirusie najczęściej towarzyszą innym objawom infekcji, jednakże u ok. 3% pacjentów występują one samodzielnie, czyli bez duszności, gorączki, kaszlu. Pacjenci z koronawirusem najczęściej skarżyli się na biegunkę, nudności, wymioty, ból brzucha, a także jadłowstręt.

Polecamy: Koronawirus – profilaktyka

Objawy grypopodobne

Objawy grypopodobne przy koronawirusie obserwuje się dosyć często. Bóle mięśni lub stawów, dreszcze, ból gardła, zatkany nos, katar i wysoka gorączka również mogą wskazywać na infekcję nowym wirusem, dlatego po ich wystąpieniu należy zachować najwyższe środki ostrożności i skontaktować się telefonicznie lub on-line ze swoim lekarzem. Trzeba pamiętać, że grypa, przeziębienie oraz inne choroby układu oddechowego także zdarzają się w czasie pandemii i wymagają odpowiedniego leczenia.

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek przy koronawirusie to bardzo rzadki objaw. Szacuje się, że może on występować u mniej niż 1% wszystkich zakażonych. Oczy są zaczerwienione, przekrwione i łzawią. Doniesienia o nietypowych dolegliwościach pojawiły się w relacji jednej z pielęgniarek, która opiekuje się chorymi w domu opieki Kirkland (USA, Waszyngton). Zostały one potwierdzone przez Amerykańską Akademię Okulistyki i Polskie Towarzystwo Okulistyczne. Również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie uznała zapalenie spojówek za objaw koronawirusa.

Zmiany na skórze

Zmiany na skórze przy koronawirusie SARS-CoV-2 to najczęściej wysypka plamisto-grudkowa na rumieniowym podłożu, ale obserwuje się także pokrzywkę i wykwity pęcherzykowe (przypominają pęcherzyki występujące przy ospie wietrznej). Pojawiają się one przede wszystkim na tułowiu. Ich prawdopodobną przyczyną są zmiany w małych naczyniach krwionośnych, do których dochodzi na skutek działania wirusa w organizmie.

Jednak w oficjalnym komunikacie WHO można przeczytać, że poza wysypką, występują jeszcze inne skórne objawy koronawirusa. Są to przebarwienia palców stóp i rąk. Osoby chore obserwują u siebie czerwone lub fioletowe plamy, którym towarzyszy uczucie pieczenia (jednak nie u wszystkich). Za ich przyczynę również uznaje się zmiany naczyniowe. 

Powikłania koronawirusa

W większości przypadków choroba koronawirusowa przebiega łagodnie lub bezobjawowo. U 14% zakażonych ma ona przebieg ostry, a u 5% krytyczny. Dzieje się tak przede wszystkim u osób, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, czyli starszych i ze schorzeniami współistniejącymi. U takich pacjentów koronawirus powoduje powikłania, które pogarszają stan ogólny. Wśród nich wymienia się:

  • zespół ostrej niewydolności oddechowej,
  • atypowe zapalenie płuc,
  • uszkodzenie narządów wewnętrznych (zwłaszcza serca, nerek i wątroby),
  • niewydolność wielonarządową,
  • posocznicę,
  • zakrzepicę żylną,
  • choroby naczyniowo-mózgowe (np. udar mózgu).

W ciężkich przypadkach koronawirus prowadzi do zgonu osoby zakażonej.

Polecamy: Koronawirus – grupy ryzyka