Już przed 45 rokiem życia proces starzenia skóry u nas kobiet znacznie przyśpiesza w związku ze zmniejszającym się poziomem estrogenów. W ciągu pierwszych kilku lat menopauzy w wyniku niedoboru estrogenów następuje przyspieszony spadek poziomu kolagenu w skórze – aż o 30% w ciągu zaledwie 5 lat. Zatem. Jak poprawiać stan skóry w okresie menopauzy? Nasza skóra staje się mniej elastyczna i sprężysta. W lustrze zaczynamy widzieć:
- suchą i odwodnioną i pozbawioną blasku skórę z pierwszymi zmarszczkami,
- opadający owal twarzy z widocznymi chomikami,
- przebarwienia i zwiększoną wrażliwość skóry na podrażnienia
- zaczerwienienia i podrażnienia związane z osłabieniem bariery ochronnej,
W wyniku zmniejszania się masy kostnej i ilości tkanki tłuszczowej na twarzy zmiany obserwujemy od wczesnych lat 40+ do 50+.
Jak zapobiegać dalszemu starzeniu się skóry?
Moim zdaniem pierwszym krokiem jest zapobieganie dalszej degradacji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego za pomocą biostymulatorów i peelingów.
Część z internautek od razu zapyta, dlaczego nie wypełniacze? Przecież kiedy wprowadzamy się do drewnianego, w którym są korniki nie zaczynamy od remontu pomieszczeń. Zaczynamy od usunięcia wszystkich szkód jakie zostały spowodowane przez korniki i od malowania drewnianych ścian substancjami przeciw kornikom, żeby zapobiec dalszym szkodom.
Dlatego w Happy Clinic zaczynam leczenie od profilaktyki, czyli biostymulatorów i całorocznych peelingów, które nie uszkadzają bariery wodno-lipidowej. Oczywiście stosuję również wypełniacze, jednak w uzasadnionych przypadkach.
Główne cele działania biostymulatorów:
- łagodzenie utraty kolagenu i wynikających z niej zmarszczek, wiotkości i utraty elastyczności skóry,
- stymulacja produkcji kolagenu w celu zapewnienia wzrostu napięcia i jędrności skóry.
Biostymulatory poprawiają jakość skóry i nadają jej lepszy wygląd, zmniejszają widoczność drobnych zmarszczek i zmniejszają widoczność poszerzonych porów skóry.
Czym są biostymulatory na bazie kwasu hialuronowego?
Jednym z biostymulatorów na bazie kwasu hialuronowego jest molekuła młodości. Jeśli jesteś w okresie okołomenopauzalnym i masz ponad 40 lat mogę zaproponować Ci ten zabieg. Dlaczego uważam, że jest on jednak niezbędny? Ponieważ wraz z wiekiem zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego w skórze. Po 40stce łatwo dochodzi do „odwodnienia skóry” (czego nie mogą naprawić najlepsze kosmetyki z kwasem hialuronowym). Moim zdaniem molekułę młodości powinno się stosować do nawilżania skóry właściwej twarzy, szyi i dekoltu, u większości pacjentek powyżej 40. roku życia. Oczywiście znajdę też inne alternatywne preparaty: kwas bursztynowy z kwasem hialuronowym stosowane do nawilżania i regeneracji skóry twarzy, szyi, dekoltu i pod oczy. Pamiętaj molekuły młodości nie stosuje się pod oczy. Następnym krokiem będzie zastosowanie biostymulatorów tkankowych.
Jakie biostymulatory tkankowe stosujemy po czterdziestce?
- hydroksyapatyt wapnia
- PCLA
- kwas polimlekowy (d lub l polimlekowy)
W przypadku pacjentów dojrzałych ważne jest naprzemienne podawanie stymulatorów tkankowych i kwasu hialuronowego, tak aby utrzymać prawidłowe nawodnienie skóry.
Co się stanie, jeśli przestanę podawać się zabiegom z użyciem biostymulatorów?
Po prostu starzejesz się zgodnie z genetyczną osią czasu. Nie ma żadnych dowodów naukowych na to, że zaprzestanie stosowania zastrzyków przyspieszy proces starzenia.
Powiedz mi co sądzisz o artykule?
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszam do Happy Clinic.
Przejdź do Happy Clinic 🙂
Zadzwoń i umów się na wizytę tel: +48 513 102 152
Comments are closed.