Zima to pora roku, kiedy nasza skóra narażona jest na działanie zimnego wiatru, śniegu i mrozu. Jednocześnie w pomieszczeniach jest sucho i często gorąco. Czynniki te powodują że bariera ochronna skóry zostaje naruszona. Skóra traci wodę i nadmiernie się wysusza. Zwłaszcza osoby o cerze wrażliwej lub naczynkowej cierpią z powodu piekącego bólu, a niekiedy i popękanych naczynek. Jeśli i Ty masz problem ze ściągniętą i zbyt suchą skórą zimą, zastosuj się do kilku naszych wskazówek, a Twoja skóra będzie zdrowa i dobrze nawilżona w tym trudnym okresie zimowym. Sprawdź zatem, jak jak pielęgnować skórę zimą, by była zdrowa.
Jak pielęgnować skórę zimą? – nasze porady
Nawilżaj
Zimą, kiedy bariera hydrolipidowa skóry zostaje osłabiona i kiedy nadmiar wody ucieka przez naskórek, dochodzi do jej przesuszenia, a następnie pękania. Aby powstrzymać ten proces, konieczne jest dostarczenie skórze odpowiednich składników, które z jednej strony zatrzymają wodę w naskórku, a z drugiej zapobiegną jej zbyt szybkiemu parowaniu.
Dlatego najważniejszym zimowym kosmetykiem jest dobry krem, który wspiera NMF (naturalny czynnik nawilżający znajdujący się w naskórku) i zawiera poniższe składniki.
- Substancje pomagające utrzymać wodę w skórze, czyli ceramidy, kwasy tłuszczowe, glicerynę, kwas hialuronowy.
- Substancje łagodzące podrażnienia, czyli alantoinę, aloes, wyciągi z rumianku i owsa.
- Antyoksydanty, czyli witaminę E, olej arganowy, koenzym Q10 i wyciąg z zielonej herbaty.
Konsystencję kosmetyku dobieramy do rodzaju skóry. Skóra sucha – najlepiej gęsty krem. Skóra tłusta i mieszana – emulsja lub lekki krem.
Uwaga! Nie należy nakładać kremu na twarz bezpośrednio przed wyjściem na mróz. Zawarta w nim woda może zamarznąć w niskich temperaturach i spowodować uszkodzenia skóry. Najkorzystniejszą opcją będzie nałożenie kosmetyków nawilżających na noc. Jeśli wolisz trwale nawilżyć skórę, skorzystaj z zabiegu medycyny estetycznej w Happy Clinic, polegającego na wprowadzeniu w skórę kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy wnika w głębsze warstwy naskórka i umożliwia lepsze nawilżenie cery. Po zabiegu skóra jest długo napięta, gładka i rozświetlona. Pamiętajmy – nie ma zdrowej i gładkiej skóry bez prawidłowego jej nawilżania.
Natłuszczaj
Natłuszczanie naskórka jest niewątpliwie najważniejszym elementem zimowej pielęgnacji. Jeśli nie wiesz, jak pielęgnować skórę zimą, koniecznie zainteresuj się natłuszczaniem. Dzięki natłuszczaniu skóra jest elastyczna i wygładzona, a bariera lipidowa naskórka zostaje zregenerowana i uzupełniona. Niezastąpionymi składnikami zimowych kremów powinny stać się masło shea, oleje arganowy, jojoba i migdałowy, naturalne woski roślinne (np. carnauba), syntetyczne parafiny, woski pochodzenia zwierzęcego (np. wosk owczy, tzw. lanolina). Ta ostatnia znajduje się na wysokiej pozycji wśród naturalnych substancji regulujących gospodarkę wodną naszej skóry.
Dzięki zawartym w tych kremach nienasyconym kwasom tłuszczowym, skóra uszczelnia barierę ochronną i lepiej radzi sobie z pokonywaniem mrozów. Ważnym składnikiem kremów na zimę są ceramidy, które wzmacniają warstwę rogową naskórka i w ten sposób zapobiegają utracie wody przez naskórek.
Używanie tego typu preparatów jest wskazane w trakcie dnia. Jednak ze względu na dużą zawartość w nich wody, zaleca się, aby smarować nimi twarz przynajmniej 15 minut przed wyjściem na dwór.
Likwiduj podrażnienia
Ponieważ skóra zimą ma osłabioną barierę ochronną, często jest podrażniona i zaczerwieniona. O ile szybko ją ukoimy i złagodzimy podrażnienia, wtedy nic się nie stanie. Jeśli zbagatelizujemy problem, możemy przyczynić się do powstania stanu zapalnego. Skóra będzie szczypać i swędzić. Aby do tego nie dopuścić korzystne jest jeszcze przed zimą zadbanie o nią i wyciszenie nadreaktywności naczyń krwionośnych i pozbycie się np. trądziku różowatego. Zapraszamy do Happy Clinic, gdzie za pomocą lasera zlikwidujemy rumień, poszerzone i pękające naczynka krwionośne na nogach, rękach oraz wszelkiego rodzaju zmiany naczyniowe.
Chroń skórę przed promieniami UV
W mroźne dni słońce bywa mocne, a poza tym promienie UVA przenikają przez chmury. Słońce zimą może bardziej poparzyć skórę niż latem. Promienie słoneczne odbijając się od śniegu działają na skórę mocniej niż w czasie upalnych dni latem. Przed wyjściem z domu smaruj twarz kremem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, zwłaszcza w górach na stoku narciarskim. Jeśli jej odpowiednio nie zabezpieczysz, licz się z poważnymi poparzeniami i uszkodzeniem naskórka. Skóra zniszczona promieniami UV traci swoje zdolności obronne przed nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi, a także wolniej się regeneruje.
Jeżeli zamierzasz jeździć na nartach, używaj kremu z bardzo wysokim filtrem, nawet 50 + SPF. Na co dzień, w słoneczne dni wystarczy 30 + SPF. Chroniąc skórę przed promieniowaniem UV nie zapominajmy również o ochronie ust. Przed każdym wyjściem na mróz aplikujmy na nie sztyft ochronny, który zapobiegnie pierzchnięciu i wysuszaniu.
Niemniej jednak pamiętaj o tym, aby dbać o siebie przez cały rok.
Kąpiele?
Jeśli nie wiesz, jak pielęgnować skórę zimą, koniecznie to przeczytaj. Moczenie się w gorącej kąpieli, pod prysznicem, czy w jacuzzi kusi w mroźny dzień, ale to nie jest najlepszy pomysł. Zbyt długi kontakt skóry z wodą sprawia, że zniszczeniu ulega jej płaszcz ochronny, zwłaszcza gdy woda jest zbyt ciepła. Dlatego kąpiele zimą powinny być krótkie, a woda niezbyt gorąca.
Kiedy uporać się z niedoskonałościami skóry?
Zima to najlepsza pora roku na wykonanie inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej aby pozbyć się pajączków na twarzy, zlikwidować przebarwienia, usunąć blizny i rozstępy. Dzięki temu, że nasze ciała są zakryte i nie są bezpośrednio narażone na działanie promieni słonecznych, możemy skorzystać z każdego rodzaju zabiegu w Happy Clinic.
Renatka
Przez ostatnie dni było bardzo ciężko przez te mrozy. Niestety nie nosiłam za często rękawiczek i teraz muszę płacić za to cenę. Całe popękane i mam pełno blizn. Krem ledwo pomaga… :/
iwonamanikowska
Pani Renato zapraszamy po lecie
Wstępnie zalecamy stosowanie balsamu z rokitnika przez pełne 3 miesiące. Jest z Polski i jest eko, mozna go kupić na targarz w praskim Koneserze.