Myślisz o redukcji zmarszczek, poprawie jakości skóry i wymodelowaniu twarzy? Jednym z rozwiązań proponowanych przez medycynę estetyczną jest hydroksyapatyt wapnia z nawilżającą gliceryną – substancja o działaniu biostymulującym i wypełniającym. Zabiegi z jej użyciem cieszą się rosnącą popularnością ze względu na ich naturalne efekty i zdolność do stymulacji produkcji kolagenu. Dowiedz się, jak działa hydroksyapatyt wapnia i dla kogo jest przeznaczony.
Czym jest hydroksyapatyt wapnia?
Hydroksyapatyt wapnia to naturalna substancja występująca w naszym organizmie, głównie w kościach i zębach. Jest to minerał, który pełni kluczową rolę w twardości tkanki kostnej. W medycynie estetycznej wykorzystuje się jego syntetyczną formę, która jest w pełni biokompatybilna i bezpieczna do stosowania w iniekcjach podskórnych. Preparaty zawierające hydroksyapatyt wapnia z nawilżającą gliceryną są stosowane przede wszystkim do biostymulacji i wypełniania, co pozwala na jednoczesne odmłodzenie skóry i przywrócenie jej naturalnej objętości.
Jak działa hydroksyapatyt wapnia w wypełnianiu?
Hydroksyapatyt wapnia może pełnić funkcję wypełniacza, uzupełniając utraconą objętość – szczególnie w takich obszarach jak:
- kości jarzmowe,
- linia żuchwy,
- broda,
- bruzdy nosowo-wargowe,
- grzbiety dłoni.
Po wstrzyknięciu preparatu pod skórę, cząsteczki hydroksyapatytu tworzą solidną strukturę, która natychmiast poprawia kontur twarzy i wypełnia zmarszczki. Wypełniacz działa jak implant, przywracając jędrność skóry oraz modelując owal twarzy.
Jak działa hydroksyapatyt wapnia w biostymulacji?
Hydroksyapatyt wapnia to nie tylko wypełniacz, ale także silny biostymulator. Po jego podaniu pod skórę, dochodzi do stymulacji fibroblastów – komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu.
Pamiętajmy o tym, że to właśnie kolagen odgrywa kluczową rolę, stanowiąc kluczowe białko w naszym organizmie (aż 70% masy białek skóry). Wraz z wiekiem organizm traci zdolność do jego produkcji, co niestety przekłada się na powstawanie oznak starzenia – między innymi zmarszczek. W skórze dorosłego człowieka mamy różne subpopulacje fibroblastów. Stanowią część komórek tkanki łącznej, czyli odpowiadają w dużej mierze za jej stabilność mechaniczną. W momencie przewagi dojrzałych fibroblastów nad młodymi dochodzi do wyraźnego postarzania się skóry. Można przeciwdziałać powstawaniu zmarszczek dzięki wzrostowi aktywności fibroblastów.
Wraz z wiekiem dochodzi do przestrojenia zegara biologicznego, spowolnienia procesów przebudowy i regeneracji skóry. Zmniejsza się ilość fibroblastów, co skutkuje też redukcją włókien kolagenowych oraz kwasu hialuronowego. Następstwem tego jest wiotczenie skóry, utrata jędrności. Zmniejszająca się ilość naturalnego wypełnienia to prosta droga do zmarszczek. W skórze powstają bruzdy, które wraz z upływem czasu pogłębiają się.
Hydroksyapatyt wapnia pobudza fibroblasty do intensywnej pracy, co prowadzi do naturalnego odbudowywania struktury skóry. W efekcie, dzięki biostymulacji, skóra staje się bardziej jędrna, elastyczna i lepiej nawilżona, a zmarszczki ulegają spłyceniu. Proces biostymulacji trwa kilka miesięcy, a jego efekty są długotrwałe, gdyż dochodzi do wzmożonej produkcji nowego kolagenu i elastyny.
Oczywiście, zabieg zawsze powinien być wykonywany przez przeszkolonego lekarza, o odpowiednio długim stażu pracy w medycynie estetycznej. Stosowany jako biostymulator na twarz, szyję, dekolt, dłonie i ciało, hydroksyapatyt wapnia podawany jest w odpowiednim rozcieńczeniu.
Biostymulacja i regeneracja skóry dzięki hydroksyapatytowi wapnia z nawilżającą gliceryną
Dowody naukowe potwierdzają, że hydroksyapatyt wapnia (CaHA) może znacząco wspierać procesy regeneracyjne w skórze, głównie poprzez indukcję syntezy kolagenu typu I i III. Na początku procesu biostymulacji dominującym typem jest kolagen typu III, który stopniowo jest zastępowany przez kolagen typu I – podstawowy składnik macierzy zewnątrzkomórkowej skóry właściwej, stanowiący aż 80–85% jej struktury.
Warto zauważyć, że kolagen ma bardzo powolny obrót w skórze – jego okres półtrwania wynosi nawet 15 lat. U osób starszych, produkcja kolagenu może spaść nawet o 75% w porównaniu do młodszych osób. To właśnie redukcja kolagenu typu I i III jest jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za zmiany morfologiczne i mechaniczne skóry starzejącej się, a także skóry uszkodzonej przez działanie promieni UV.
Hydroksyapatyt wapnia poprzez swoją zdolność do stymulacji produkcji nowego kolagenu może przeciwdziałać tym niekorzystnym procesom. Stała synteza kolagenu typu I po zabiegu sprawia, że skóra staje się bardziej odporna, jędrna i sprężysta.
Dodatkowo, badania wykazały, że CaHA zwiększa produkcję elastyny – kluczowego składnika włókien elastycznych, odpowiedzialnego za rozciągliwość, elastyczność i sprężystość skóry. Elastyna, podobnie jak kolagen, z wiekiem ulega degradacji, szczególnie pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie słoneczne, co prowadzi do powstawania zmarszczek, rozstępów i zmniejszenia zdolności skóry do regeneracji.
Działanie hydroksyapatytu wapnia nie ogranicza się jedynie do stymulacji kolagenu i elastyny. Udowodniono, że preparat wspomaga także angiogenezę, czyli proces powstawania nowych naczyń krwionośnych, co może przełożyć się na lepsze ukrwienie i odżywienie skóry. Zwiększony przepływ krwi sprzyja procesom regeneracyjnym, przyspiesza gojenie ran oraz zmniejsza stany zapalne.
Kwas hialuronowy a hydroksyapatyt wapnia – czy można je łączyć?
Kwas hialuronowy i hydroksyapatyt wapnia to dwa różne preparaty, które pełnią inne funkcje, ale świetnie się uzupełniają. Kwas hialuronowy ma silne działanie nawilżające i jest idealny do wypełniania drobnych zmarszczek oraz modelowania bardziej delikatnych obszarów twarzy, takich jak okolice ust czy skronie. Hydroksyapatyt wapnia z kolei lepiej sprawdza się w głębszym modelowaniu twarzy i biostymulacji.
Dla najlepszych rezultatów, wybór substancji powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz specyfiki obszaru, który ma być poddany zabiegowi. Zabieg bezwzględnie powinien wykonywać doświadczony lekarz.
Hydroksyapatyt wapnia – przeciwwskazania
Zabiegi z hydroksyapatytem wapnia nie są odpowiednie dla wszystkich. Przeciwwskazania to:
- stany zapalne skóry,
- choroby autoimmunologiczne,
- choroba nowotworowa,
- infekcje w miejscu iniekcji,
- ciąża i okres karmienia piersią,
- alergia na składniki preparatu,
- stosowanie leków przeciwzakrzepowych.
Hydroksyapatyt wapnia nie może być stosowany na obszar między brwiami, okolicę oczodołową, grzbiet nosa, okolice ust i usta. Przeciwwskazaniem jest także bardzo cienka skóra.
Zabiegi z hydroksyapatytem wapnia Warszawa
Zabiegi wypełniania i biostymulacji z hydroksyapatytem wapnia w Warszawie wykonywane w klinice medycyny estetycznej Happy Clinic to są dopasowywane do indywidualnych potrzeb skóry po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Zapisy przyjmujemy telefonicznie pod numerem: +48 513 102 152.
Nowy, innowacyjny koreański preparat hydroksyapatytu wapnia z gliceryną pozwala mnie, lekarce medycyny estetycznej z Happy Clinic, wykonywać zabiegi konturowania twarzy o bardzo dobrych naturalnych rezultatach. Jeśli chcesz wyglądać naturalnie, skorzystaj z zabiegów z hydroksyapatytem wapnia.
Specjalistyczną wiedzę na temat hydroksyapatytu wapnia przekazuję na praktycznych szkoleniach dla specjalistów, które przeprowadzam w Happy Clinic w weekendy. Zapisy na szkolenia pod numerem telefonu +48 513 102 152.
Dodaj komentarz