Nadpotliwość dotyczy nawet 3% populacji. Jest to problem bardzo wstydliwy, który utrudnia funkcjonowanie. Często dostępne sposoby leczenia okazują się nieefektywne. Z pomocą może przyjść botulina, która blokuje nadmierne wydzielanie potu. Sprawdź, jak botulina pomaga przy nadpotliwości.

Poci się każdy z nas i jest to zjawisko potrzebne organizmowi głównie do regulowania temperatury ciała oraz utrzymania homeostazy bariery naskórkowej. Na ciele człowieka znajduje się nawet 4–5 milionów gruczołów potowych – najwięcej na stopach, dłoniach, pod pachami i w pachwinach. Dlatego w tych miejscach pocimy się najbardziej. Proces ten jest regulowany przez układ nerwowy oraz hormony. Zdarza się jednak, że ilość produkowanego potu wykracza poza potrzeby organizmu. Wówczas mówimy o nadpotliwości. Może ona dotyczyć całego ciała lub tylko określonych obszarów – dłoni, stóp, pachwin, pach.

Nadpotliwość – jakie są przyczyny problemu?

Nadpotliwość może być:

  • pierwotna (idiopatyczna),
  • wtórna.

W przypadku nadpotliwości pierwotnej nie jest możliwe dokładne określenie przyczyny. Wiadomo natomiast, że nie jest ona związana z żadnymi procesami chorobowymi. Odpowiadać mogą za nią czynniki genetyczne lub emocje. Natomiast wtórna nadpotliwość jest związana z chorobami – np. otyłością, zaburzeniami hormonalnymi, infekcjami, uszkodzeniem układu nerwowego, cukrzycą. Nadmierne pocenie się może być skutkiem stosowania niektórych leków lub używek.

Przy nadpotliwości skóra ciała lub określonych obszarów jest stale wilgotna. Pot często przesiąka przez ubranie. Pojawia się nieprzyjemny zapach. Z tego powodu osoby z nadpotliwością wycofują się z życia społecznego. Pogarsza się też ich samopoczucie psychiczne, ponieważ nadmierne pocenie się powoduje obniżenie samooceny i brak samoakceptacji. Wzrasta także ryzyko infekcji i podrażnień skóry, co jest bardzo uciążliwe. Dlatego konieczne jest leczenie nadpotliwości.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że leczenie nadpotliwości nie jest prostą sprawą. Istnieje wiele metod, które mają różną skuteczność. Obecnie za jedną z najskuteczniejszych uznawana jest terapia nadpotliwości botuliną.

Jak botulina pomaga przy nadpotliwości?

Botulina jest substancją znaną i szeroko stosowaną od lat. Zdobyła popularność dzięki medycynie estetycznej. Jednak warto wiedzieć, że sprawdza się ona również w terapii niektórych schorzeń, co jest potwierdzone badaniami.

Botulina blokuje czynność nerwów, które unerwiają gruczoły potowe, a tym samym biorą udział w procesie pocenia się. Niemożliwe staje się więc przekazywanie impulsów nerwowych. Tym samym pot przestaje być wydzielany. Warto pamiętać, że jest to całkowicie odwracalny efekt.

Terapia nadpotliwości botuliną ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala osiągnąć długotrwały efekt, czego doświadcza zdecydowana większość pacjentów. Preparat może być podawany w obszary ciała, które najbardziej się pocą.

Botulina na nadpotliwość – zabieg

Zabieg na nadpotliwość przeprowadza lekarz specjalizujący się w medycynie estetycznej. Odbywa się on w znieczuleniu miejscowym, aby ograniczyć nieprzyjemne doznania. Preparat jest wstrzykiwany w okolice ciała z nadmierną czynnością gruczołów potowych przy pomocy cienkich igieł. Odstępy między kolejnymi wkłuciami wynoszą około 1 centymetr.

Zabieg na nadpotliwość z użyciem botuliny trwa około 30 minut. Po jego przeprowadzeniu ostrzykiwane miejsce może być zaczerwienione. Pacjent może od razu wrócić do swoich codziennych czynności. Zaleca się jednak, aby unikać przez pewien czas intensywnej aktywności fizycznej. Nie wolno też masować, dotykać i ugniatać okolic ciała, w które została wstrzyknięta botulina. Każdy pacjent otrzymuje od lekarza szczegółowe zalecenia pozabiegowe.

Botulina na nadpotliwość – efekty zabiegu

Efekty terapii nadpotliwości toksyną botulinową utrzymują się przez kilka miesięcy – od pół roku do roku. Wiele zależy od indywidualnych cech organizmu. Po tym czasie można powtórzyć zabieg, aby ponownie wygasić czynność gruczołów potowych.