Bóle głowy w okolicy skroniowej potrafią skutecznie zepsuć dzień. Gdy regularnie nawracają, są przyczyną obniżenia jakości życia. Pamiętaj, że nie musisz cierpieć! Migrenę można skutecznie wyleczyć. Jedną z najnowszych metod leczenia jest botulina.
Tak, ta sama botulina, którą używamy do zabiegów odmładzających. Okazuje się, że substancja ta nie tylko doskonale wygładza zmarszczki, ale robi też o wiele więcej dobrego. Dlatego jest coraz częściej jest stosowana w leczeniu schorzeń przewlekłych. Nie są to metody eksperymentalne, ale uznawane przez ekspertów. Tak jest w przypadku botuliny na migrenę. Polskie Towarzystwo Bólów Głowy oraz Międzynarodowe Towarzystwo Bólów Głowy rekomendują tego typu terapię, jako najskuteczniejszą.
Kilka słów o migrenie
Migrena jest chorobą przewlekłą, która może występować nawet u 8% populacji Polski. Częściej rozpoznaje się ją u kobiet, niż u mężczyzn. Nie udało się ustalić, co jest jej przyczyną. Jedna z teorii mówi o predyspozycjach genetycznych do nadmiernych reakcji neuronaczyniowych, do których dochodzi pod wpływem bodźców zewnętrznych. W efekcie dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych i ich gwałtownego rozszerzenia, co skutkuje bólem.
Charakterystycznym objawem migreny są bóle głowy w okolicy skroniowej – zwykle po jednej stronie głowy. Są one pulsujące, nasilają się nawet przy niewielkiej aktywności i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Mogą utrzymywać się nawet do 72 godzin. Zwykle towarzyszą im inne dolegliwości: nudności, wymioty, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy. Zdarza się, że ból głowy poprzedzony jest aurą, czyli objawami neurologicznymi – zawrotami głowy, zaburzeniami mowy, zaburzeniami widzenia, drętwieniem twarzy.
Leczenie migreny jest z reguły trudne i nie zawsze skuteczne. Przy napadzie stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwwymiotne. Konieczne jest także leczenie profilaktyczne, czyli zapobiegające kolejnym atakom. Do tej grupy zalicza się właśnie iniekcje z botuliny.
Botulina na bóle głowy w okolicy skroniowej
Botulina jest substancją, która ma zdolność do blokowania wydzielania acetylocholiny. Jest to neuroprzekaźnik, który uczestniczy w przesyłaniu impulsów nerwowych między mięśniami i nerwami. Wstrzyknięcie jej w odpowiednie partie mięśni powoduje ich rozluźnienie. Zostaje też zredukowana nadwrażliwość nerwu trójdzielnego, dzięki czemu przestaje być on nadwrażliwy na bodźce zewnętrzne. W efekcie nie dochodzi do gwałtownych skurczów i rozkurczów naczyń krwionośnych.
Zastosowanie botuliny na migrenę jest uznawane za najskuteczniejszą metodę leczenia. U większości chorych pozwala osiągnąć długotrwałe efekty.
Botulina na migrenę – zabieg
Zabieg leczenia migreny botuliną polega na wykonaniu serii iniekcji w mięśnie twarzy i szyi. Lekarz podaje preparat w:
- mięsień marszczący brwi,
- mięsień podłużny nosa,
- mięsień czołowy,
- mięsień skroniowy,
- mięsień potyliczny,
- mięśnie przykręgosłupowe,
- mięsień czworoboczny.
Schemat dawkowania jest dopasowywany indywidualnie do każdego pacjenta. Warto pamiętać, że wskazane jest wykonanie serii zabiegów – minimum trzech – w określonych odstępach czasu. Pozwoli to uzyskać najbardziej zadowalający efekt terapeutyczny.
Zabieg z wykorzystaniem botuliny trwa około 20 minut. Preparat jest podawany specjalną, cienką igłą. Nie jest on bolesny. Nie jest też wymagane znieczulenie.
Dlaczego warto podjąć się leczenia migreny botuliną?
Wiele osób zastanawia się, czy warto podjąć się leczenia migreny botuliną. Należy mieć na uwadze, że jest to obecnie najskuteczniejsza metoda terapii, która pozwala osiągnąć długotrwałe efekty. Po zabiegu zostaje zredukowana liczba dni występowania nieprzyjemnych dolegliwości oraz czas ich trwania. Badania potwierdzają, że w wyniku takiego leczenia zmniejsza się ogólna ilość napadów migrenowych.
Leczenie migreny botuliną znacznie poprawia jakość życia. Ból przestaje być przyczyną utrudnień w życiu codziennym, zawodowym i towarzyskim. Ma to ogromny wpływ na komfort oraz samopoczucie fizyczne i psychiczne.
Botulina na migrenę – efekty
Zastosowanie botuliny na migrenę pozwala osiągnąć długotrwałe efekty. Objawy ustępują całkowicie lub zostają znacznie złagodzone na 12 tygodni. Po tym czasie można powtórzyć zabieg.
Botulina na bóle głowy w okolicy skroniowej – dla kogo?
Na leczenie migreny botuliną mogą zdecydować się osoby, które cierpią z powodu migreny przewlekłej lub objawy znacznie utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Przed zabiegiem każdy pacjent przechodzi szczegółową kwalifikację. Ważne jest, aby odbyła się także konsultacja neurologiczna.
Nie każda osoba może skorzystać z leczenia migreny botuliną. Zabieg nie jest wykonywany u dzieci i młodzieży, ciężarnych, kobiet karmiących piersią. Przeciwwskazaniem jest także:
- nadwrażliwość na składniki preparatu,
- infekcje i stany zapalne w miejscu wkłucia,
- obwodowe neuropatie ruchowe,
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego.
Leczenie migreny botuliną jest uznawane nie tylko za skuteczne, ale także bezpieczne. Należy jednak pamiętać, aby wykonywać zabieg wyłącznie u doświadczonego i wykwalifikowanego lekarza specjalizującego się w medycynie estetycznej.
Comments are closed.